Wycieczka do Kazimierza Dolnego nad Wisłą

9 października, 2019 09:18

Dnia 1,2.X.2019r. Podopieczni i Personel ŚDS-u udaliśmy się na wycieczkę 2-dniową do Kazimierza Dolnego. Kazimierz Dolny chociaż jest niewielkim miastem, to-dzięki swej bogatej historii-obfituje w liczne interesujące zabytki architektury zarówno sakralnej, jak i świeckiej,np.: kościół farny św. Jana Chrzciciela i św.Bartłomieja, zamek(ruiny z XV-XVIw.), wieża obronna(stołp), spichlerze m.in.: „Pod Żurawiem”, „Król Kazimierz”(dawniej Przetwórnia Owoców), synagoga oraz drewniane domy z XVIII i XIXw. i wiele innych.

Nasza trasa to 270 km pokonanej drogi przez Niepołomice à Busko Zdrójà obok Sandomierza do miejsca docelowego. Na miejscu przywitani zostaliśmy smacznym obiadem w Schronisku Młodzieżowym „Pod Wianuszkami”. Następnie w programie przewidziany był rejs (ok.1 godz.) wzdłuż Wisły w stronę Puław, po czym po zakończeniu z wielkim zainteresowaniem odwiedziliśmy Starówkę (centrum) pięknego miasta. Następnie udaliśmy się do naszej bazy noclegowej schroniska- zameldowani korzystaliśmy z czasu wolnego dla każdego … .

Dnia 2.X po śniadaniu P.Kierownik przedstawiła plan dnia na dany dzień: po wymeldowaniu w drodze powrotnej do domu było krótkie zwiedzanie Starówki Sandomierza, gdzie wypatrywaliśmy za wszelką cenę Księdza-rola aktora P.Artura Żmijewskiego (z kadr filmu „Ojciec Mateusz”)-niestety nie udało się … J,później w planach było zwiedzanie Zamku w Baranowie Sandomierskim. Jest to pierwotny rycerski dwór obronny (architektura renesansowa), nazywany kiedyś „małym Wawelem”. Po zakończeniu pełni emocji, wrażeń i zmęczęni-pozytywnie atrakcjami przybyliśmy do swoich domów … .

Skip to content