Pracownie

Pracownia Komputerowo-Edukacyjna

Zajęcia komputerowo – edukacyjne odbywają się 5 razy w tygodniu, a poziom ich zaawansowania dostosowany jest do możliwości zajęć uczestników. Podczas zajęć nabywamy lub rozwijamy umiejętności podstawowej obsługi komputera, programów biurowych , korzystania z internetu , oraz poczty elektronicznej. Do dyspozycji mamy również aparat cyfrowy , tablice multimedialną i rzutnik multimedialny, który wykorzystujemy do oglądania prezentacji zdjęć i filmów. Nabywamy również inne umiejętności jak nauka pisania i czytania poprzez gry edukacyjne, puzzle edukacyjne oraz tablicę multimedialną.

Pracownia Krawiecko – Hawciarska

Praca w pracowni krawiecko – hafciarskiej ma na celu rozwijanie zdolności poznawczych, intelektualnych i sprawności psychoruchowej. Uczestnicy uczą się cierpliwości, wytrwałości w wykonywaniu prac oraz cierpliwości pozwalającej im doprowadzić do końca wykonywaną pracę. W czasie zajęć podopieczni warsztatu uczą się posługiwać przyborami do kroju, szycia i haftu. Opanowują umiejętność szycia na maszynie, obsługi żelazka, uczą się wykonywać ściegi podstawowe i ozdobne. Tworzymy obrazki wyszywane ściegiem krzyżykowym. Robótki hafciarskie, które wykonujemy wzbudzają entuzjazm do pracy twórczej oraz rozwijają uzdolnienia artystyczne. Panująca tutaj atmosfera życzliwości i zaangażowanie uczestników daje szanse na lepsze jutro.

Pracownia Stolarsko – Wikliniarska

Zajęcia na pracowni stolarsko-wikliniarskiej maja za zadanie przygotować Podopiecznych do podjęcia pracy, rozwijać zainteresowania stolarsko-techniczne oraz zapoznać z nowymi technikami pracy. Podopieczni zapoznają się z zasadami doboru odpowiednich materiałów do pracy, uczą się posługiwania się prostymi narzędziami stolarsko- technicznymi oraz elektronarzędziami (tj. piła stołowa, wyrzynarka, heblarka, wiertarko-wkrętarka, frezarka).

W ramach zajęć na pracowni wykonywane są proste prace naprawcze przedmiotów znajdujących się na stanie naszego Ośrodka( meble pokojowe, meble ogrodowe), prace remontowe ( nauka montażu paneli podłogowych, nauka malowania pomieszczeń, montaż karniszy), podzespoły prac plastycznych. W zakresie drobnych prac stolarski Podopieczni wykonują następujące czynności: obróbka kawałków drewna, szlifowanie i heblowanie,
wbijanie gwoździ, przykręcanie śrub i wkrętów, wyrzynanie drewnianych figurek,  wykonanie obrazów techniką wypalania na drewnie, tworzenie linorytów, wykonywanie ram do  obrazów, wykonywanie prac dekoracyjnych z użyciem elementów kory.

 

 

 

Pracownia Plastyczna

W naszym ośrodku prowadzone są również zajęcia na pracowni plastycznej. Pozwalają one na rozwijanie nowych umiejętności w zakresie technik plastycznych, celem pełniejszej samorealizacji siebie, pomimo istniejących trudności i ograniczeń.  Zajęcia w pracowni plastycznej to przede wszystkim zapoznanie się uczestników z różnorodnymi technikami plastycznymi, które później wykorzystane są w tworzeniu różnego rodzaju prac podczas terapii. Artystyczne wytwory cieszą się zainteresowaniem wielu osób, są też ozdobą naszego ośrodka.  Malowanie, rysowanie i inne formy plastyczne mogą łagodzić wszelkie stany pobudzenia w tym nagromadzone emocje, dają upust własnej wyobraźni i prawdziwą satysfakcję z przełamywania wszelkiego rodzaju ograniczeń. Osoby, które mają trudności w opisywaniu słowami swoich przeżyć, mogą je wyrazić właśnie poprzez sztukę. Uczestnicy rozwijają zdolności plastyczne poprzez malarstwo, zdobnictwo i dekoratorstwo. W efekcie powstają m. in. rysunki, obrazy na płótnie, witraże na szkle, kartki okolicznościowe, kompozycje przestrzenne, makiety, kompozycje florystyczne z suszonych roślin i kwiatów z bibuły, stroiki świąteczne oraz przedmioty zdobione techniką decoupage.
Zajęcia prowadzone w pracowni plastycznej są jedną z tych form terapii, w trakcie której uczestnicy mogą odkrywać i rozwijać swoje zdolności plastyczne i manualne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sala sensoryczna – Doświadczania świata

Cele realizowane w Sali Doświadczania Świata podczas stymulacji zmysłów: Wzrok, Słuch, Dotyk, Węch.

Terapia w Sali sensorycznej dobierana jest indywidualnie do potrzeb podopiecznego. W takiej Sali podopieczny ma wolność wyboru bodźców, których w danym momencie potrzebuje. Poznawanie odbywa się przez zmysły, dzięki czemu dostarczane do układu nerwowego informacje wpływają bardzo pozytywnie na pamięć, koncentrację, naukę a przede wszystkim na chęć podejmowania aktywności, działań.

Zajęcia w Sali sensorycznej skierowane są do osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami.

Dzięki takiej wielozmysłowej terapii osoby z niej korzystające na nowo postrzegają świat, bardziej spontanicznie i osobiście, ponieważ sala ta to świat przeżyć, w którym podopieczny czuje się dobrze, ma swobodę i możliwość wyboru bodźców oraz czasu koncentrowania się na nich.

Skip to content